Czym są elektrośmieci?
Rozwój technologiczny w ostatnich dziesięcioleciach sprawił, że niemal każdy posiada w swoim gospodarstwie domowym znaczną ilość sprzętów elektronicznych. Komputery, telewizory, telefony komórkowe, pralki czy inne urządzenia AGD stanowią niewątpliwe udogodnienie w życiu każdego z nas. Jednak zawsze przychodzi moment, w którym zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny przestaje działać. Ulubione narzędzia zamieniają się wtedy w elektrośmieci.
Dokładna klasyfikacja ZSEE
Warto w tym miejscu zapoznać się z dokładną definicją elektrośmieci. Są to zepsute bądź zwyczajnie nieużywane narzędzia i sprzęty elektroniczne. Należałoby je zdefiniować jako urządzenia, które w czasie sprawności były zasilane energią elektryczną. Fachową nazwą określającą elektrośmieci jest skrót ZSEE, którego rozwinięcie brzmi: zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Do grupy elektrośmieci możemy zaliczyć: komputery, telefony, radia, zabawki elektroniczne, konsole do gier, a także wszelkie artykuły RTV i AGD.
Jak należy pozbywać się elektrośmieci?
Nie jest to kwestia tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Ze względu na swoją specyfikę elektrośmieci są odpadami toksycznymi. Ich niewłaściwe utylizowanie wyrządza poważne szkody środowisku, a także stwarza zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Elektroodpady zawierają wiele toksycznych substancji takich, jak: rtęć, azbest, kadm, freon, związki bromu, polichlorek winylu oraz benzen. Wszystkie one stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia organizmów żywych.
Jak więc należy się ich pozbywać? Można skorzystać z usług profesjonalnych firm, które zajmują się odbiorem oraz bezpiecznym utylizowaniem elektrośmieci. Jest to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie, zapewniające sto procent bezpieczeństwa i uwalniające od problemów związanych z logistyką. Kolejną możliwością jest oddanie śmieci na oficjalną zbiórkę, organizowaną na terenie danego osiedla bądź miejscowości. Bardzo często sklepy trudniące się sprzedażą sprzętów elektronicznych przyjmują elektrośmieci od swoich klientów, przekazując je następnie do odpowiednich punktów utylizacji.