5 zasad oddawania elektrośmieci do punktu zbiórki
Obecnie coraz rzadziej dokonuje się naprawy sprzętu elektronicznego i elektrycznego. Telefony, ładowarki, baterie, laptopy, mikrofalówki, lodówki czy pralki stają się niepotrzebne z chwilą, gdy ulegają awarii. Przystępne ceny i niskie raty skutecznie zwabiają klientów po nowe produkty. Co zrobić ze starymi? Jak je prawidłowo wyrzucić? Oto 5 podstawowych zasad.
Nie wyrzucaj do śmieci!
Według prawa elektrośmieci nie wolno umieszczać w pojemnikach na odpady komunalne. Za takie postępowanie grozi kara grzywny do 5000 zł z możliwością jej podwyższenia, jeśli nasze śmieci uszkodzą pojemniki, pojazd do odbioru czy taśmy w zakładzie utylizacji odpadów.
Nie demontuj samodzielnie dużych elektrośmieci
Niektóre urządzenia, np. lodówki, zamrażarki, klimatyzacje, zawierają szkodliwe dla zdrowia i niebezpieczne dla otoczenia substancje. Jeśli to możliwie pozwól by demontażem i prawidłowym wywozem takich urządzeń zajęli się profesjonaliści, którzy prawidłowo zabezpieczą wrażliwe elementy.
Wywieź samodzielnie do punktu zbiórki
Zlokalizuj w swojej okolicy najbliższy punkt zbiórki elektrośmieci i zapoznaj się z jego regulaminem oraz rodzajem przyjmowanych odpadów. Jeśli nie możesz ich samodzielnie wywieźć, skontaktuj się z firmami, które zajmują się odbiorem odpadów elektrycznych i elektronicznych bezpośrednio z domu.
Zabezpiecz właściwie odpady
Wielkogabarytowe elektrośmieci należy odpowiednio zabezpieczyć na czas transportu, aby nie wydostały się z nich żadne szkodliwe substancje i nie spowodowały zagrożenia dla ludzi i środowiska.
Nie rozkładaj na części i wyjmij baterie
Elektrośmieci nie wolno samodzielnie demontować i rozbierać na mniejsze części. Dostarczane urządzenia nie mogą zawierać baterii i innych źródeł zasilania, które podlegają odmiennym zasadom utylizacji i recyklingu.